Car HiFi

Výstavba automobilu hi-fi systému

Auto hi-fi je kolektívny termín pre hi-fi zariadenia a systémy v motorových vozidlách.

V hi-fi oblasti automobilu sú inštalované špeciálne komponenty vo vozidlách alebo existujúce sú nahradené tak, aby spĺňali vyššie požiadavky na zvuk. Účelom je zlepšiť výkonnosť alebo charakteristiky hudobného systému v aute.

V scéne ladenia vozidiel sa tiež pokúsi nastaviť vizuálne akcenty a integrovať systém do celkového obrazu vozidla. Výrobné štandardné vybavenie automobilky nestačí pre mnohých majiteľov vozidiel. Aj keď dnes existujú možnosti výrobcov automobilov inštalovať audio systémy podľa špecifických špecifikácií, je to často spojené s vysokými nákladmi. [1]

Dodávka energie

Prevádzkové napätie pre automobilové hi-fi komponenty sa zvyčajne odpája z elektrického systému nosného vozidla. Keď je motor v chode, napätie elektrického systému je generované alternátorom , inak je pripravená batéria štartéra . Napätie otvoreného obvodu elektrického systému vozidla motorového vozidla je zvyčajne medzi 12 V (napätie batérie) a ~ 14 V (nabíjacie napätie batérie alternátora). Pre optimálnu prevádzku, najmä výstupných stupňov zosilnenia výkonu, je potrebné čo najkonštantnejšie napájacie napätie, najmä v prípade požiadaviek na záťaž (→ malý vnútorný odpor zdroja napätia). Na splnenie tejto požiadavky je možné prijať rôzne opatrenia, ktoré znižujú vnútorný odpor zdroja napätia „videný“ vo výstupnom stupni:

  • Výmena štartovacej batérie za špeciálnu batériu s nižším vnútorným odporom
  • Inštalácia jednej alebo viacerých batérií
  • Inštalácia jedného alebo viacerých kondenzátorov (tiež PowerCaps )

Paralelné pripojenie viacerých batérií môže poskytnúť veľké prúdy, ktoré sú potrebné na dlhšie časové úseky. Kondenzátory Paralelne s prevádzkovým napätím, zníženie napätia elektrického systému vozidla znižuje krátkodobé špičkové príkony. Variant inštalácie pri použití aspoň jednej prídavnej batérie je oddelenie hlavnej batérie od uvoľňovacieho relé . To umožňuje prevádzku karhifi systému s vypnutým motorom, bez toho, aby sa vybila batéria štartéra potrebná na naštartovanie motora.

Autorádio

Pre autorádio je často používaný v automobile hi-fi scéna, anglický termín Head Unit . Moderné autorádiá sú vybavené integrovaným 4-kanálovým zosilňovačom, ktorého výkon je obmedzený. Toto obmedzenie je fyzicky v napájacom napätí max. 14 V elektrického systému je odôvodnené.

Reproduktor

V sektore vozidiel sa zvyčajne používajú reproduktory s impedanciou 4 ohmy. Reproduktory, ktoré znejú prednú časť auta, sa označujú ako predný systém. Môžu byť namontované napríklad v stĺpiku A , predných dverách alebo na palubnej doske. Niektorí výrobcovia ponúkajú prefabrikované komponenty pre inštaláciu v predných dverách pre rôzne modely vozidiel, pre ktoré sa v nemecky hovoriacej tunerovej scéne etabloval termín dverný panel . Pre komponenty v oblasti zadnej časti sa často používa termín zadný výplň .

V hi-fi oblasti automobilu sa často používajú subwoofery , ktoré sú určené len na reprodukciu nízkofrekvenčných zvukových vĺn. Vzhľadom k ich veľkosti, sú často inštalované v kufri auta. Pri použití subwoofera sa odporúča použitie dodatočných výkonových zosilňovačov.

Výkonový zosilňovač

Pre vyššie nároky sa používajú externé výkonové zosilňovače (zosilňovače, zosilňovače, zosilňovače). Pretože napätie vo vozidle nie je dostatočné pre vyššie výkony, generuje sa potrebné menovité napätie pomocou meniča napätia . Tým je možný výkon v rozsahu kW. Externé výkonové zosilňovače sa zvyčajne aktivujú pomocou diaľkových káblov (riadiacich káblov) z autorádia. Keď je autorádio vypnuté, napájací zosilňovač je v pohotovostnom režime , elektrický systém vozidla je len malý pokojový prúd odstránený.